آنچه باید بانوان بدانند, مشکلات رایج زناشویی, مقاله

تست بارداری

تست بارداری

تست بارداری خانگی با هدف تشخیص هورمون گونادوتروپین مزمن انسانی در ادرار زن انجام می شود.

HCG فقط در صورت بارداری وجود دارد. این هورمون تنها درصورت اتصال تخمک بارور به خارج از رحم یا پوشش رحم ترشح می شود.

تست بارداری دو نوع است :

  •  تست بارداری ادرار
  • تست بارداری با آزمایش خون

متداول ترین، آسان ترین، ارزان ترین و سریع ترین روش تشخیص حاملگی، جستجوی هورمون hCG يا گنادوتروپین جفتی انسان (human Chorionic Gonadotropin) در ادرار و یا با استفاده از روش های سرولوژی در خون می باشد.

1. تست بارداری ادرار :

بهترین تستی که زنان می توانند به راحتی و در خانه خود، به منظور تشخیص وضعیت بارداری در بدن خود انجام دهند، آزمایش ادرار می باشد.

جالب است بدانید که این نوع تست حتی در صورت تمایل فرد، در مطب دکتر متخصص زنان و زایمان نیز قابل اجرا بوده و نتیجه درستی را به فرد ارائه می دهد. اگر دکتر متخصص زنان و زایمان به نتیجه آن تست شما شک کند، صد در صد انجام آزمایش خون را به منظور بررسی دقیق تر وضعیت بارداری، به شما توصیه خواهد نمود.

همچنین، زنان جوان می توانند از انواع بی بی چک های خانگی که با نمونه ادرار فرد کار می کند، برای تشخیص وجود هورمون بارداری در ادرار خود هم استفاده کنند.

پس، یادتان باشد زنان جوانی که برای اولین بار از بی بی چک استفاده میکنند، اگر فعالیت جنسی کافی داشته باشند، باید یک یا دو هفته بعد از حذف دوره های منظم ماهانه خود، آن را به کار ببرند.

به عنوان یک خانم جوان فراموش نکنید که بر روی بسته بندی انواع بی بی چک ها، تمام دستورالعمل های لازم با وضوح تمام ذکر شده است.

پس، اگر شما در زمان استفاده از یک بی بی چک در خانه احساس کردید که با یک بار خواندن دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی آن ها، نکات لازم را متوجه نشدید، دوباره آن را بخوانید، تا مطمئن شوید، چون در انواع مختلف بی بی چک ها که دارای علامت های تجاری متفاوتی هستند، دستورالعمل ها و زمان انتظار انجام هر آزمایش فرق می کند.

اکثر مارک ها به کاربران می گویند بدون در نظر گرفتن نتیجه، چند روز دیگر این تست را تکرار کنید.

تست های بارداری مختلفی در داروخانه ها وجود دارد که در یکی از انواع آنها باید ابتدا ادرار خود را داخل ظرفی گود جمع کرد و سپس تست را داخل آن فرو برد.

در نوع دیگر آن ادرار را در ظرفی گود جمع کنید و چند قطره از ادرار خود را با قطره چکان به محل تعیین شده روی تست بچکانید تا مشخص شود که باردار هستید یا خیر .

در نوعی از آنها نیزبرای تشخیص بارداری ، تست را در مسیر جریان ادرار قرار می دهند.

پس از گذشت زمان لازم، نتیجه به صورت تغییر رنگ یا ایجاد خط (دو خط به معنی باردار بودن و یک خط به معنی باردار نبودن) یا یک علامت مانند مثبت (+) یا منفی (-یا کلمه” باردار هستید (pregnant) ” یا “باردار نیستید (not pregnant) ” مشخص می شود.

2. تست بارداری با آزمایش خون :

به عنوان یک زن جوان بی تجربه که در حال تلاش برای بچه دار شدن هستید، لازم است به یاد داشته باشید که انجام آزمایش خون به شما کمک خواهد کرد تا وضعیت بارداری خود را با دقت بیشتری بررسی کنید.

شما می توانید این نوع آزمایش را در مطب دکتر متخصص زنان و زایمان و یا نزدیک ترین مرکز بهداشتی و درمانی به منزل خود انجام دهید.

این نوع آزمایش گام بعدی برای چک کردن وضعیت بارداری و تایید و یا نفی آن، پس از انجام تست بارداری خانگی (که با استفاده از نمونه ادرار مشخص می شود.) خواهد بود.

بسیاری از زنان، در ابتدا آزمایش ادرار را در خانه بررسی کرده و آزمایش خون را فقط برای بررسی اطمینان از منفی و یا مثبت بودن وضعیت بارداری خود انجام می دهند.

با این حال می توان نتیجه گرفت که آزمایش خون، در مقابل آزمایش ادرار که در خانه و به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد، خیلی کم تر انجام می شود.

نکته مهم دیگر در مورد انجام آزمایش خون این است که این آزمایش قادر به تشخیص دقیق مثبت و یا منفی بودن وضعیت بارداری در زمانی زودتر از آزمایش ادرار خواهد بود.

در واقع، می توان ادعا کرد که آزمایش خون قادر است مثبت و یا منفی بودن وضعیت بارداری فرد را در شش تا هشت روز بعد از تخمک گذاری در بدن فرد، مشخص کند، که این کار با کمک آزمایش ادرار غیرممکن است.

اما نکته منفی که در انجام آزمایش خون وجود دارد، این است که برای تشخیص نتیجه بارداری، فرد باید مدت زمانی را صبر کند.

حتی در برخی موارد، ممکن است مدت طولانی به اندازه سه تا چهار روز صبرکردن لازم باشد تا نتیجه مثبت حاملگی خانم باردار اعلام گردد.

کسانی که می خواهند برای مشخص شدن وضعیت بارداری خود از آزمایش خون استفاده کنند، باید بدانند که دو نوع آزمایش خون به منظور بررسی اینکه آیا فرد باردار است و یا نه، وجود دارد.

در ادامه همین مقاله، انواع آزمایش های خونی را که ممکن است پزشک متخصص زنان و زایمان برای نشان دادن وضعیت بارداری به شما پیشنهاد کند، بیان شده است، که عبارتند از:

1. آزمایش تست بارداری کیفی برای تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی در خون :

آزمایش کیفی به منظور بررسی و تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در خون زنان، با استفاده از نمونه خون فرد انجام می گیرد.

در این نوع آزمایش، اگر آثاری از وجود هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در بدن فرد مورد نظر دیده شود، می تواند نشانه روشنی از باردار بودن او باشد.

معمولا پزشکان متخصص زنان و زایمان، انجام این آزمایش را در اوایل دوران بارداری، یعنی زمانی که ده روز از حذف شدن دوره ماهانه در بدن زنان گذشته است، توصیه می کنند.

با این حال، به یاد داشته باشید که در برخی موارد، این آزمایش کیفی می تواند سطح هورمون hCG را حتی در زمانی زودتر از ده روز هم تشخیص دهد.

2. آزمایش کمی خون برای تعیین میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان در خون:

تست کمی خون که به منظور بررسی میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در خون زنان مورد استفاده قرار می گیرد، با عنوان آزمایش هورمون ” hCGبتا” نیز شناخته می شود.

در واقع، می توان ادعا کرد که تست کمی خون برای اندازه گیری دقیق مقدار هورمون hCG و یا هورمون بارداری در نمونه خون زنان به کار می رود.

نکته مثبت در مورد این نوع آزمایش، این است که تست کمی خون می تواند مقادیر بسیار کمی از هورمون hCG را در خون زنان تشخیص داده و نتیجه واضح تری را حتی در مرحله اولیه از آغاز دوران بارداری هم به فرد ارائه دهد.

همچنین، در مواقع نیاز، این آزمایش می تواند غلظت دقیق هورمون گنادوتروپین جفتی انسان را در نمونه خون زنان بارداری اندازه گیری کند، یعنی انجام تست کمی خون برای پزشکانی که می خواهند وجود هر گونه مشکل و یا عوارض موجود در بدن فرد را که با بارداری او ارتباط دارد، تشخیص دهند، بسیار مفید خواهد بود.

فراموش نکنید که آزمایش کمی خون فقط برای مشخص کردن وضعیت بارداری در بدن زنان به کار نمی رود، بلکه گاهی اوقات، در ترکیب برخی از آزمایش های دیگر هم برای بررسی و رد کردن احتمال یک فرضیه نابجا، مشخص نمودن وجود مشکل در لوله های رحمی و یا رد احتمال حاملگی مورداستفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این موارد، در علم پزشکی از تست کمی خون برای نظارت بر تحولاتی که بعد از سقط جنین در بدن مادر روی می دهد و یا برای بررسی وضعیت بدنی فردی که با افت شدید میزان هورمون HCG مواجه شده است، هم استفاده می گردد.

درست است که زنان در هنگام انجام آزمایش و به دست آوردن نتایج بارداری خود در زمان زودتر از موعد مقرر، بیش از حد هیجان زده شده و نمی توانند صبر کنند، اما منطق حکم می کند که زنان همیشه برای به دست آوردن نتیجه دقیق وضعیت بارداری در بدن خود بهتر است به مدت حداقل یک هفته صبر کنند و یا آن قدری منتظر بمانند که 10 تا 12 روز از زمانی که پریود خود را از دست دادند، گذشته باشد.

البته، به عنوان خانم جوانی که قصد باردار شدن دارید، فراموش نکنید که زنان می توانند از انواع تست های بارداری در اوایل آغاز دوران بارداری خود استفاده کنند، اما اگر فردی از زمان مناسبی برای به دست آوردن نتیجه تست بارداری خود استفاده نکند، قطعا نتیجه آن منفی بوده و می تواند استرس غیرضروری را به فرد القا کند.

در نهایت، اگر شما به عنوان یک خانم جوان متوجه وجود هر یک از علائم و نشانه های اولیه بارداری در بدن خود شدید، فراموش نکنید که برای اطمینان بیشتر، حتما با یک دکتر متخصص زنان و زایمان در مورد آن صحبت کنید.

زمان مناسب تست بارداری :

بیشتر تست های خانگی نتیجه دقیقشان را حداقل یک هفته بعد از تاخیر در قاعدگی می دهند.

در غیر اینصورت، باید حداقل یک تا دو هفته بعد از رابطه جنسی صبر کنید. اگر باردار هستید، ایجاد سطح قابل تشخیص HCG زمان می برد.

این کار معمولاً ۷ تا ۱۲ روز پس از کاشت موفقیت آمیز تخمک طول می کشد.

اگر آزمایش در اوایل چرخه انجام شود، ممکن است نتیجه نادرستی دریافت کنید.

در این قسمت از مقاله علائمی که پس از مشاهده می توانید تست بارداری بدهید، آورده شده است :

۱. تاخیر در قاعدگی :

یکی از اولین و قابل اعتمادترین علائم بارداری، تاخیر در قاعدگی است .

در صورت عدم پیگیری صحیح قاعدگی تشخیص تاخیر آن دشوار خواهد بود.

بسیاری از خانم ها سیکل قاعدگی ۲۸ روزه دارند. اگر بیش از یک ماه از آخرین قاعدگی گذشته است، تست بدهید.

بخاطر داشته باشید که گاهی اوقات به دلیل استرس، رژیم غذایی، ورزش یا برخی شرایط پزشکی ممکن است قاعدگی به تأخیر بیفتد یا مشاهده نشود.

در صورت مشکوک بودن به بارداری به جریان ادرار خود نیز توجه کنید.

معمولاً در هفته های اولیه خونریزی خفیف یا لکه بینی مشاهده می شود زیرا تخمک در حین کاشت در لایه رحم فرو می رود.

هرگونه تفاوت در رنگ، بافت یا مقدار خون را یادداشت کنید.

در صورت خونریزی و تست بارداری مثبت با پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی تماس بگیرید.

۲. گرفتگی عضلات :

کاشت همچنین می تواند احساسی شبیه کرامپ های قاعدگی ایجاد کند.

در اوایل بارداری، ممکن است این ناراحتی را احساس کرده و فکر کنید که قاعدگی نزدیک است اما پس از آن دیگر قابل مشاهده نیست.

۳. درد سینه ها :

از آنجا که در بارداری میزان تولید استروژن و پروژسترون بالا می رود، این هورمون ها برای حمایت از رشد کودک تغییراتی در بدن ایجاد می کنند.

سینه ها به دلیل افزایش جریان خون دردناک شده و بزرگتر به نظر میرسند.

همچنین امکان دارد نوک پستان صدمه دیده و رگ ها در زیر پوست تیره به نظر برسند.

از آنجا که بسیاری از زنان در روزهای منتهی به پریود ناراحتی پستان را نیز تجربه می کنند، این علامت همیشه نشان دهنده بارداری نیست.

۴. احساس متفاوتی دارید :

همراه با کرامپ و درد پستان، بارداری در اوایل می تواند باعث موارد زیر شود :

  • حالت تهوع
  • بیزاری از غذا
  • خستگی

با گذشت هفته ها، این علائم ممکن است قبل از اینکه سطح HCG در اواخر سه ماهه اول کاهش یابد، تقویت شود.

شما خودتان را می شناسید، بنابراین به بدن خود توجه کنید. علائم جسمی غیرمعمول می تواند شما را وادار به انجام تست بارداری کند.

۵. پیشگیری از بارداری ناموفق :

قرص های ضد بارداری، کاندوم و سایر انواع وسایل پیشگیری از بارداری ۱۰۰ درصد از بارداری محافظت نمی کنند.

به عبارت دیگر، صرف نظر از اقداماتی که انجام می دهید، همیشه احتمال بارداری وجود دارد.

با وجود ترجیحات مربوط به کنترل بارداری، در صورت مشاهده هر کدام ار علائم ذکر شده تست بدهید.

خطا یا نقص انسانی نیز می تواند منجر به بارداری بدون برنامه شود.

برای خرید و مشاهده محصول “تست بارداری ( تست بارداری ریما Baby check ) ” برروی همین لینک کلیک کنید.

برای خرید و مشاهده محصولات فروشگاه رویای شب بر روی تصویر زیر کلیک کنید 👇👇

تست بارداری

 

 

 

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.